top of page

ART.İST.SAUNA SEPETİYLE
SANATA YATIRIM İÇİN DOĞRU ZAMAN

Sanat eserlerine yatırım yapabilmenizi ve yatırımınızı pratik şekilde yönetebilmenizi sağlayan, yeni nesil sanat yatırım platformu Artiox ile iş birliği kapsamında kurduğumuz Art.ist Sauna sepetine yatırım yaparak sanata değer katın.. 

 

Sanat Borsasının Yükselişi

 

İnsanların kendini ifade etme biçimi olarak hayat bulan ve alım-satım, yatırım işlemlerinin dijital dünyaya taşınmasıyla birlikte, büyük bir pazar haline gelen sanat eserleri pazarının yıllık hacmi dünyada 60 milyar dolar seviyelerinde olup, geleneksel yatırım araçlarına kıyasla oldukça karlı ve güvenli bir yatırım alanıdır.

2024 yılında 9.1 milyar dolar düzeyine çıkacağı öngörülen sanat pazarının on-line alım-satım hacmi, dijitalleşme süreçlerinin de hız kazanmasıyla birlikte 2020 yılında 12 milyar dolar seviyesine ulaşmıştır.

  

Artiox Nedir?

 

Yüksek gelir grubunda yer alan yatırımcıların ilgisi altında olduğu düşünülen sanat eserlerini, blockchain üzerinde “tokenize” ederek herkesin bütçesine uygun yatırım yapabileceği demokratik bir alana dönüştüren Artiox, yatırımlarınızı kolaylıkla yönetebilmenizi sağlayan yeni nesil sanat yatırımı platformudur.

Yatırımcıların bütçelerini tek bir sanat eserine ayırmak yerine, farklı eserlere bölebilme imkânı sağlayarak, en güvenilir yatırım araçlarından biri olan sanat yatırımlarını erişilebilir kılar ve cazip bir yatırım fırsatı oluşturur. Güvenilir bir yatırım süreci oluşturmak amacıyla; listelenen tüm sanat eserlerinin değerini, ekspertiz raporu ve sigorta ile güvence altına alan Artiox, yükselen bir değer olarak karşımıza çıkan sanat pazarında yerinizi alabilmeniz için benzersiz bir yatırım deneyimi sunuyor.

 

Genç ve bağımsız sanatçılara destek vererek sanatı ulaşılabilir hale getirmeyi hedefleyen sanat inisiyatifi Art.ist Sauna ile iş birliğinde yer alan ve 2019 yılının Haziran ayında Ankara’da kurulan Artiox, faaliyetlerini ODTÜ TEKNOKENT’te sürdürmektedir.

 

Fiziksel Sanat Eserlerinin Dijital Alım-Satım Platformu Olan Artiox Nasıl Çalışır?

  

  • Yatırımcılara sunulması planlanan sanat eseri ya da sanat eserlerini içeren sepet, uzmanlar tarafından seçilir.​

  • Ekspertiz raporu ile değeri belirlenen eser, sigortası yapılarak blokzincir üzerinde oluşturulan akıllı kontrat ile tokenize edilerek yatırımcılara ilan edilir.

  • Ön satış ve genel satış süreçlerinin ardından, sanat eseri sistemde listelenerek 7/24 alım-satıma hazır hale getirilir.

  • Listelenen tüm eserlerin anlık değerlerini takip edebilme imkânı sağlayan yatırım ekranı üzerinden, alım-satım işlemleri sürekli olarak aktif tutulur.

bottom of page